Monday, September 1, 2008

ABS CC Invitational Varsity Boys 5K Results

OCTOBER 14, 2008
Results: Varsity Boys 5K



1 356 Blaise Binns M Grissom HS 6A 16:46.3
2 399 Trey Broadway M MCHS 5A 16:58.8
3 267 Colby Phillips M Athens Bible 1A 17:28.6
4 466 Mark Fisher M Catholic High 3A 17:36.6
5 366 Jeremy Winter M Grissom HS 6A 17:52.2
6 357 Chris Brahm M Grissom HS 6A 17:57.6
7 261 Clifton Denton M Athens Bible 1A 18:14.8
8 494 Fabian Cortez M Haleyville HS 4A 18:20.0
9 385 Zeke Nichols M Hatton 2A 18:24.7
10 425 Blake Bryant M Shelby County HS 5A 18:33.7
11 469 Keegan Lowe M Catholic High 3A 18:42.7
12 467 Eric Gonzalez M Catholic High 3A 18:43.0
13 380 Jade Brackin M Hatton 2A 18:49.7
14 313 Ryan Tank M Brooks HS 4A 18:53.0
15 429 Cordale Jones M Shelby County HS 5A 19:02.5
16 332 Roger Goode M Clements HS 2A 19:06.1
17 386 Casey Parker M Hatton 2A 19:09.4
18 383 Devin Jackson M Hatton 2A 19:22.5
19 359 Kyle Roberts M Grissom HS 6A 19:22.8
20 361 Alan Teed M Grissom HS 6A 19:28.1
21 382 Reid Harrison M Hatton 2A 19:32.9
22 364 Drew Williams M Grissom HS 6A 19:35.1
23 468 Keith Leahy M Catholic High 3A 19:47.0
24 264 Caleb George M Athens Bible 1A 19:48.4
25 330 Robert Altgibbers M Clements HS 2A 19:50.2
26 280 Luke Mould M Athens HS 5A 19:57.4
27 262 Brandon Fisk M Athens Bible 1A 19:58.1
28 358 Carver Petty M Grissom HS 6A 19:58.6
29 437 Breck Johnson M West Limestone HS 3A 20:01.7
30 387 Ben Patterson M Hatton 2A 20:02.9
31 430 Andrew Justice M Shelby County HS 5A 20:04.7
32 362 Philip Traylor M Grissom HS 6A 20:09.0
33 388 Kamron Potter M Hatton 2A 20:11.9
34 278 Patrick Marshall M Athens HS 5A 20:13.2
35 471 Evan Pardi M Catholic High 3A 20:15.2
36 490 Caleb Minetree M Covenant 1A 20:16.2
37 397 Greg Adams M MCHS 5A 20:18.5
38 329 Todd Vandiver M Central-Florence HS 4A 20:20.2
39 495 Justin Harbin M Haleyville HS 4A 20:24.2
40 265 Tad McFall M Athens Bible 1A 20:25.1
41 433 Shane Naylor M Speake 1A 20:25.4
42 324 Skyler Creel M Central-Florence HS 4A 20:31.0
43 427 Clinton Cox M Shelby County HS 5A 20:31.7
44 269 David Watson M Athens Bible 1A 20:33.5
45 346 Hayden Miller M Elkmont HS 3A 20:34.0
46 464 John Evans M Catholic High 3A 20:34.2
47 276 Alex Holt M Athens HS 5A 20:39.5
48 451 Caleb Olinger M Westminster CA 2A 20:42.2
49 327 Wess McDonald M Central-Florence HS 4A 20:44.4
50 307 Casey Jones M Brooks HS 4A 20:47.1
51 216 Israel Lopez M Albertville HS 5A 20:47.4
52 328 Austin Stansky M Central-Florence HS 4A 20:49.6
53 363 Matt Volz M Grissom HS 6A 20:51.1
54 311 Rob Rikard M Brooks HS 4A 21:03.8
55 449 Chris Hewitt M Westminster CA 2A 21:04.5
56 473 Andrew Weaver M Catholic High 3A 21:05.4
57 486 Joe Flippo M Covenant 1A 21:08.2
58 484 John Baggett M Covenant 1A 21:10.6
59 441 Jordan Romine M West Limestone HS 3A 21:10.9
60 498 Tyler Mills M Haleyville HS 4A 21:13.2
61 400 Eithen Cissel M MCHS 5A 21:16.0
62 435 Jordan Smith M Speake 1A 21:16.5
63 282 Chris Tompkins M Athens HS 5A 21:24.5
64 334 Luke Moore M Clements HS 2A 21:26.5
65 279 Reid McKenzie M Athens HS 5A 21:28.4
66 443 Lee White M West Limestone HS 3A 21:30.4
67 217 Antonio Soriano M Albertville HS 5A 21:30.7
68 3226 Zach Adams M Madison Academy 3A 21:35.6
69 213 Luis Francisco M Albertville HS 5A 21:36.9
70 365 Chase Wilson M Grissom HS 6A 21:37.8
71 376 Shane Mulqueen M Grissom HS B 6A 21:38.9
72 321 Skyler Bain M Central-Florence HS 4A 21:40.9
73 465 Tripp Ference M Catholic High 3A 21:41.9
74 472 John Shrontz M Catholic High 3A 21:42.2
75 442 Kyle Thornton M West Limestone HS 3A 21:43.3
76 283 Myles Underwood M Athens HS 5A 21:46.4
77 724 Brandon Santamaria M Haleyville HS 4A 21:47.1
78 373 Giancarlo Mazza M Grissom HS B 6A 21:51.6
79 214 Marcelino Francisc M Albertville HS 5A 21:54.4
80 438 Jordan Oles M West Limestone HS 3A 21:55.6
81 384 Austin Mardis M Hatton 2A 21:55.9
82 306 John Hester M Brooks HS 4A 22:04.8
83 440 Austin Reeves M West Limestone HS 3A 22:08.5
84 496 Austin Hulsey M Haleyville HS 4A 22:09.0
85 320 Tyler Angel M Central-Florence HS 4A 22:12.0
86 454 Zach Sullivan M Westminster CA 2A 22:15.2
87 436 Joel Weatherby M Speake 1A 22:17.9
88 355 Derek Albritton M Grissom HS 6A 22:18.2
89 271 Jackson Burgreen M Athens HS 5A 22:23.5
90 462 Raul Alonso Jr M Catholic High 3A 22:23.8
91 485 Stephen Farris M Covenant 1A 22:28.4
92 312 Bailey Tank M Brooks HS 4A 22:31.7
93 3221 Marvin Standek M Section HS 2A 22:36.6
94 270 Mathew Belew M Athens HS 5A 22:37.2
95 326 Heath Franks M Central-Florence HS 4A 22:37.7
96 374 Matt Monaco M Grissom HS B 6A 22:38.5
97 305 Austin Harrison M Brooks HS 4A 22:40.4
98 318 Seth Allen M Central-Florence HS 4A 22:40.8
99 448 Graham Gold M Westminster CA 2A 22:41.6
100 274 Nathaniel Hilliard M Athens HS 5A 22:43.0
101 445 Will Ansley M Westminster CA 2A 22:45.2
102 404 Richard Monell M MCHS 5A 22:45.9
103 428 Haden Hyatt M Shelby County HS 5A 22:47.8
104 446 Jake Davis M Westminster CA 2A 22:48.5
105 434 Daniel Rikard M Speake 1A 22:49.7
106 336 Will Patrick M Clements HS 2A 22:50.3
107 402 Justin Johnson M MCHS 5A 22:55.5
108 340 Aladine Elsamadicy M Columbia HS 4A 23:13.3
109 322 Wes Copeland M Central-Florence HS 4A 23:15.5
110 372 Mark Mazenko M Grissom HS B 6A 23:16.0
111 319 Devonta Anderson M Central-Florence HS 4A 23:16.9
112 406 Danial Tilson M MCHS 5A 23:18.3
113 475 Joey Chipman M Catholic High B 3A 23:30.0
114 268 Andrew Pittman M Athens Bible 1A 23:30.5
115 375 Danny Mullane M Grissom HS B 6A 23:30.9
116 3222 Trevor Valentine M Central-Florence HS 4A 23:31.4
117 426 Erich Cousins M Shelby County HS 5A 23:31.6
118 212 Sean Beardsley M Albertville HS 5A 23:31.9
119 463 Phillip Bajoras M Catholic High 3A 23:33.7
120 401 John Franklin M MCHS 5A 23:34.3
121 368 Jeffrey Bolan M Grissom HS B 6A 23:38.4
122 390 Kyle Black M Mars Hill Bible 2A 23:41.5
123 260 Tyler Cox M Athens Bible 1A 23:44.8
124 432 Keith McCormick M Speake 1A 23:50.9
125 470 Jonathan Martinez M Catholic High 3A 23:51.2
126 447 Eric Farmer M Westminster CA 2A 23:51.7
127 725 Demondrez Allen M New Century 2A 23:52.3
128 727 Jeriel Johnson M New Century 2A 23:57.2
129 309 Bradley Pershke M Brooks HS 4A 23:57.4
130 345 Sloan Hawking M Elkmont HS 3A 24:20.8
131 369 Jeremy Fisher M Grissom HS B 6A 24:21.1
132 367 Tanner Avery M Grissom HS B 6A 24:25.5
133 431 Matt Shehan M Shelby County HS 5A 24:27.7
134 480 Zacharie Riviere M Catholic High B 3A 24:29.2
135 337 Adam Starnes M Clements HS 2A 24:29.7
136 381 Daniel Dudley M Hatton 2A 24:30.3
137 323 Joe Creasy M Central-Florence HS 4A 24:32.3
138 452 Jacob Olinger M Westminster CA 2A 24:37.1
139 499 Chandler Overton M Haleyville HS 4A 24:37.5
140 281 Gregory Swanner M Athens HS 5A 24:37.8
141 325 Dakota Faires M Central-Florence HS 4A 24:38.1
142 450 Andrew Murphey M Westminster CA 2A 24:38.4
143 378 Jimmy Williams M Grissom HS B 6A 24:41.5
144 310 Nathan Richardson M Brooks HS 4A 24:44.5
145 303 R.T. Ayers M Brooks HS 4A 24:46.5
146 852 Jordan Drake M Whitesburg CA 1A 24:50.4
147 487 Sam Flippo M Covenant 1A 24:52.0
148 342 Nathan Miller M Columbia HS 4A 25:04.9
149 331 Chris Colwell M Clements HS 2A 25:06.9
150 493 Dustin Aderholt M Haleyville HS 4A 25:07.5
151 377 Itamar Shapira M Grissom HS B 6A 25:08.5
152 497 Bobbly Mills M Haleyville HS 4A 25:10.2
153 263 Josh Fontanez M Athens Bible 1A 25:23.1
154 477 Tom Koelbl M Catholic High B 3A 25:29.6
155 304 Steven Barber M Brooks HS 4A 25:34.9
156 474 Cody Brooks M Catholic High B 3A 25:37.8
157 285 Jacob Green M Belgreen HS 1A 25:39.1
158 481 Matt Tygielski M Catholic High B 3A 25:42.3
159 379 Steven Yates M Grissom HS B 6A 25:49.1
160 344 Taylor Smith M Columbia HS 4A 26:08.2
161 393 Adam Snodgrass M Mars Hill Bible 2A 26:12.3
162 215 Jose Gomez M Albertville HS 5A 26:14.8
163 371 Stephen Layfield M Grissom HS B 6A 26:18.2
164 398 John Adams M MCHS 5A 26:20.1
165 3225 Jeffrey Bolan M Hazel Green HS 6A 26:26.1
166 3224 Mark Mazenko M Hazel Green HS 6A 26:30.8
167 347 Jackson Miller M Elkmont HS 3A 26:42.1
168 489 Thomas Martin M Covenant 1A 26:57.2
169 343 Schyler Miller M Columbia HS 4A 27:13.9
170 277 Reed Humphries M Athens HS 5A 27:16.1
171 370 Ben Hagopian M Grissom HS B 6A 27:16.5
172 338 Lee Thomas M Clements HS 2A 27:21.0
173 395 Ross Wardelman M Mars Hill Bible 2A 27:29.6
174 444 Lucas Ferrell M West Morgan HS 3A 27:48.0
175 392 Ryan Nichols M Mars Hill Bible 2A 28:59.1
176 728 Michael Vance M New Century 2A 29:09.5
177 453 Parker Rowley M Westminster CA 2A 29:28.1
178 478 Shane Komar M Catholic High B 3A 29:41.5
179 853 Brian Case M Whitesburg CA 1A 32:08.0

4A-6A VARSITY BOYS TEAM SCORE

1. 27 Grissom HS ( 18:18 1:31:30)
==================================
1 1 Blaise Binns 6A 16:47
2 3 Jeremy Winter 6A 17:53
3 4 Chris Brahm 6A 17:58
4 9 Kyle Roberts 6A 19:23
5 10 Alan Teed 6A 19:29
6 ( 11) Drew Williams 6A 19:36
7 ( 13) Carver Petty 6A 19:59

2. 96 Shelby County HS ( 20:13 1:41:02)
==================================
1 6 Blake Bryant 5A 18:34
2 8 Cordale Jones 5A 19:03
3 14 Andrew Justice 5A 20:05
4 20 Clinton Cox 5A 20:32
5 48 Haden Hyatt 5A 22:48
6 ( 53) Erich Cousins 5A 23:32
7 ( 59) Matt Shehan 5A 24:28

3. 107 Athens HS ( 20:46 1:43:46)
==================================
1 12 Luke Mould 5A 19:58
2 15 Patrick Marshall 5A 20:14
3 21 Alex Holt 5A 20:40
4 29 Chris Tompkins 5A 21:25
5 30 Reid McKenzie 5A 21:29
6 ( 35) Myles Underwood 5A 21:47
7 ( 42) Jackson Burgreen 5A 22:24

4. 117 Central-Florence HS ( 20:50 1:44:08)
==================================
1 17 Todd Vandiver 4A 20:21
2 19 Skyler Creel 4A 20:31
3 22 Wess McDonald 4A 20:45
4 25 Austin Stansky 4A 20:50
5 34 Skyler Bain 4A 21:41
6 ( 41) Tyler Angel 4A 22:12
7 ( 44) Heath Franks 4A 22:38

5. 126 Haleyville HS ( 20:48 1:43:56)
==================================
1 5 Fabian Cortez 4A 18:20
2 18 Justin Harbin 4A 20:25
3 27 Tyler Mills 4A 21:14
4 36 Brandon Santamaria 4A 21:48
5 40 Austin Hulsey 4A 22:09
6 ( 60) Chandler Overton 4A 24:38
7 ( 61) Dustin Aderholt 4A 25:08

6. 138 Brooks HS ( 21:05 1:45:22)
==================================
1 7 Ryan Tank 4A 18:53
2 23 Casey Jones 4A 20:48
3 26 Rob Rikard 4A 21:04
4 39 John Hester 4A 22:05
5 43 Bailey Tank 4A 22:32
6 ( 46) Austin Harrison 4A 22:41
7 ( 57) Bradley Pershke 4A 23:58

7. 142 MCHS ( 20:52 1:44:16)
==================================
1 2 Trey Broadway 5A 16:59
2 16 Greg Adams 5A 20:19
3 28 Eithen Cissel 5A 21:16
4 47 Richard Monell 5A 22:46
5 49 Justin Johnson 5A 22:56
6 ( 51) Danial Tilson 5A 23:19
7 ( 55) John Franklin 5A 23:35

8. 179 Albertville HS ( 21:53 1:49:23)
==================================
1 24 Israel Lopez 5A 20:48
2 31 Antonio Soriano 5A 21:31
3 32 Luis Francisco 5A 21:37
4 38 Marcelino Francisco 5A 21:55
5 54 Sean Beardsley 5A 23:32
6 ( 62) Jose Gomez 5A 26:15

9. 217 Grissom HS B ( 22:36 1:52:57)
==================================
1 33 Shane Mulqueen 6A 21:39
2 37 Giancarlo Mazza 6A 21:52
3 45 Matt Monaco 6A 22:39
4 50 Mark Mazenko 6A 23:16
5 52 Danny Mullane 6A 23:31
6 ( 56) Jeffrey Bolan 6A 23:39
7 ( 58) Jeremy Fisher 6A 24:22

1A-3A VARSITY BOYS TEAM SCORE

1. 41 Hatton ( 19:05 1:35:21)
==================================
1 4 Zeke Nichols 2A 18:25
2 7 Jade Brackin 2A 18:50
3 9 Casey Parker 2A 19:10
4 10 Devin Jackson 2A 19:23
5 11 Reid Harrison 2A 19:33
6 ( 17) Ben Patterson 2A 20:03
7 ( 18) Kamron Potter 2A 20:12

2. 44 Catholic High ( 19:02 1:35:06)
==================================
1 2 Mark Fisher 3A 17:37
2 5 Keegan Lowe 3A 18:43
3 6 Eric Gonzalez 3A 18:43
4 12 Keith Leahy 3A 19:47
5 19 Evan Pardi 3A 20:16
6 ( 24) John Evans 3A 20:35
7 ( 27) Andrew Weaver 3A 21:06

3. 53 Athens Bible ( 19:12 1:35:58)
==================================
1 1 Colby Phillips 1A 17:29
2 3 Clifton Denton 1A 18:15
3 13 Caleb George 1A 19:49
4 15 Brandon Fisk 1A 19:59
5 21 Tad McFall 1A 20:26
6 ( 23) David Watson 1A 20:34
7 ( 46) Andrew Pittman 1A 23:31

4. 148 West Limestone HS ( 21:17 1:46:24)
==================================
1 16 Breck Johnson 3A 20:02
2 30 Jordan Romine 3A 21:11
3 33 Lee White 3A 21:31
4 34 Kyle Thornton 3A 21:44
5 35 Jordan Oles 3A 21:56
6 ( 36) Austin Reeves 3A 22:09

5. 148 Clements HS ( 21:34 1:47:46)
==================================
1 8 Roger Goode 2A 19:07
2 14 Robert Altgibbers 2A 19:51
3 32 Luke Moore 2A 21:27
4 44 Will Patrick 2A 22:51
5 50 Adam Starnes 2A 24:30
6 ( 52) Chris Colwell 2A 25:07
7 ( 57) Lee Thomas 2A 27:21

6. 167 Covenant ( 22:00 1:49:58)
==================================
1 20 Caleb Minetree 1A 20:17
2 28 Joe Flippo 1A 21:09
3 29 John Baggett 1A 21:11
4 39 Stephen Farris 1A 22:29
5 51 Sam Flippo 1A 24:52
6 ( 56) Thomas Martin 1A 26:58

7. 169 Westminster CA ( 21:55 1:49:32)
==================================
1 25 Caleb Olinger 2A 20:43
2 26 Chris Hewitt 2A 21:05
3 37 Zach Sullivan 2A 22:16
4 40 Graham Gold 2A 22:42
5 41 Will Ansley 2A 22:46
6 ( 42) Jake Davis 2A 22:49
7 ( 48) Eric Farmer 2A 23:52

8. 181 Speake ( 22:09 1:50:42)
==================================
1 22 Shane Naylor 1A 20:26
2 31 Jordan Smith 1A 21:17
3 38 Joel Weatherby 1A 22:18
4 43 Daniel Rikard 1A 22:50
5 47 Keith McCormick 1A 23:51

9. 256 Catholic High B ( 24:59 2:04:51)
==================================
1 45 Joey Chipman 3A 23:30
2 49 Zacharie Riviere 3A 24:30
3 53 Tom Koelbl 3A 25:30
4 54 Cody Brooks 3A 25:38
5 55 Matt Tygielski 3A 25:43
6 ( 58) Shane Komar 3A 29:42

No comments: